Zasady ustalania okresu zasiłkowego

Okres zasiłkowy jest ważnym aspektem dla każdego pracodawcy i pracownika, a jego prawidłowe ustalenie ma kluczowy wpływ na prawidłowe naliczenie okresu należnego wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku. W tym wpisie omówię czym jest okres zasiłkowy i ile wynosi, co wlicza się do okresu zasiłkowego, a co się nie wlicza oraz po jakim czasie liczy się nowy okres zasiłkowy.
- Czym jest okres zasiłkowy?
- Co wlicza się do okresu zasiłkowego?
- Czego nie wlicza się do okresu zasiłkowego?
- Po jakim czasie liczy się nowy okres zasiłkowy?
Czym jest okres zasiłkowy?
Okres zasiłkowy został uregulowany w art. 8 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa i jest to maksymalna liczba dni płatnego zwolnienia lekarskiego, za które przysługuje pracownikowi wynagrodzenie i zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby, nie dłużej niż przez okres:
- 182 dni,
- 270 dni – w przypadku, gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub przypada w trakcie ciąży.
Ważne: Niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą jest oznaczona w zwolnieniu lekarskim ZUS ZLA z kodem ,,D”. Niezdolność do pracy przypadająca w okresie ciąży jest oznaczona w zwolnieniu lekarskim ZUS ZLA z kodem ,,B”.
Co wlicza się do okresu zasiłkowego?
Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy za które pracownik otrzymał wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy, tj.:
- wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy,
- okresy poprzedzające powstanie niezdolności do pracy, jeżeli przerwa pomiędzy wcześniejszą niezdolnością do pracy nie wynosiła więcej niż 60 dni.
Ważne: Do okresu zasiłkowego nie należy wliczać okresu niezdolności do pracy przypadające przed przerwą nie dłuższą niż 60 dni, jeżeli po przerwie niezdolność do pracy wystąpiła w trakcie ciąży.
Do okresu zasiłkowego wlicza się również okresy niezdolności do pracy, za które pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia chorobowego ani do zasiłku chorobowego, zgodnie z art. 14 – 17 ustawy zasiłkowej, tj.:
- niezdolność do pracy powstała w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez pracownika (stwierdza się na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu),
- niezdolność do pracy spowodowana została nadużyciem alkoholu (zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres pierwszych 5 dni tej niezdolności),
- w okresie orzeczonej niezdolności do pracy, pracownik wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia (traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia, za wyjątkiem okresu przebywania w szpitalu, ubezpieczony nie traci prawa do zasiłku za okres pobytu w szpitalu),
- pracownik złożył pracodawcy zaświadczenie lekarskie, które zostało sfałszowane.
Ważne: Do okresu zasiłkowego należy wliczyć okres niezdolności do pracy, za który ubezpieczony zachowuje prawo do wynagrodzenia na podstawie przepisów o wynagradzaniu.
Jednak, należy również pamiętać, że do okresu zasiłkowego nie należy wliczać okresu orzeczonej niezdolności do pracy, podczas której pracownik świadczył pracę.
Przykład: Pracownik w dniu 16 wrzesień 2024 r. wstawił się do pracy i świadczył pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Następnie tego samego dnia po zakończeniu pracy udał się do lekarza w wyniku czego otrzymał zwolnienie lekarskie na okres od 16 września 2024 r do 20 września 2024 r. Pomimo, że zwolnienie lekarskie zostało wystawione od 16 września, pracownikowi należy się za ten dzień wynagrodzenia za pracę. Wypłata zasiłku rozpoczęła się od dnia 17 września 2024 r. Oznacza to, że 16 wrzesień 2024 r. nie należy wliczać do okresu zasiłkowego.
Czego nie wlicza się do okresu zasiłkowego?
Zgodnie z art. 12 ustawy zasiłkowej, do okresu zasiłkowego nie należy wliczać okresów niezdolności do pracy przypadających podczas trwania:
- okresu wyczekiwania,
- urlopu bezpłatnego,
- urlopu wychowawczego,
- tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, z wyjątkiem przypadków, w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
- usprawiedliwionej nieobecności w pracy, o której mowa w art. 63 2 § 8 Kodeksu pracy (od dnia śmierci pracodawcy do dnia zawarcia porozumienia o kontynuacji stosunku pracy lub wygaśnięcia umowy o pracę albo rozwiązania w tych okolicznościach umowy o pracę na czas określony, za które pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia),
- urlopu opiekuńczego, o którym mowa w art. 173 1 Kodeksu pracy ( przysługującego w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym, w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych).
Po jakim czasie liczy się nowy okres zasiłkowy?
Nowy okres zasiłkowy rozpoczyna się, gdy:
- niezdolność do pracy pracownika zostały spowodowane tą samą chorobą, ale między okresami niezdolności wystąpiła przerwa dłuższa niż 60 dni,
- niezdolność do pracy pracownika przypada przed przerwą nie dłuższą niż 60 dni, jeżeli po przerwie niezdolność do pracy wystąpiła w trakcie ciąży.
Podstawa prawna: Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa art. 63 2 § 8 Kodeksu pracy art. 173 1 Kodeksu pracy