Uprawnienia dla pracowników w związku z powodzią

W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 16 września 2024 r. w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego został wprowadzony stan klęski żywiołowej w w/w części województw w związku z powodzią, która bardzo dotkliwie dotknęła te rejony. W tym szczególnie trudnym czasie, pracodawcy muszą się uporać nie tylko z tragedią ludzką, która spotkała rzeszę pracowników, ale także muszą prawidłowa zewidencjonować nieobecność pracowników. W tym wpisie omówię jakie dodatkowe uprawnienia przysługują pracownikom dotkniętym klęską żywiołową oraz jakie środki może podjąć pracodawca, którego siedziba firmy znajduje się na obszarze dotkniętym klęską żywiołową.

Dodatkowe 10 dni płatnej usprawiedliwionej nieobecności

Zgodnie z art. 8 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi, faktyczna niemożność świadczenia pracy w związku z powodzią stanowi podstawę usprawiedliwienia nieobecności pracownika w pracy, a za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy pracownikowi przysługuje prawo do odpowiedniej części minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przez okres nie dłuższy niż 10 dni roboczych wynikających z rozkładu czasu pracy pracownika. Usprawiedliwiona nieobecność płatna jest skierowana dla osób, które nie mogą dotrzeć do pracy z powodu skutków powodzi. Takie rozwiązanie ma na celu zabezpieczyć interesy poszkodowanego pracownika oraz zagwarantować wypłatę wynagrodzenia.

Wynagrodzenie, o którym mowa powyżej, wypłaca pracodawca. Jednakże na mocy art. 23 ust. 1 ustawy przeciwpowodziowej w przypadku braku środków na jego wypłatę przedsiębiorca, który na skutek powodzi przejściowo zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej lub istotnie ograniczył jej prowadzenie, może złożyć do właściwego marszałka województwa wniosek o udzielenie nieoprocentowanej pożyczki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

W/w uprawnienie nie ma zastosowania do pracowników, których uprawnienie do wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy z powodu powodzi lub do innej formy rekompensaty utraconego wynagrodzenia z tego tytułu wynika z odrębnych przepisów.

Pomoc pieniężna dla poszkodowanych pracowników

Jeśli u pracodawcy funkcjonuje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, zgodnie z art.10 w/w ustawy, środki z ZFŚS mogą zostać przeznaczone na pomoc pracowników poszkodowanych w skutek klęski żywiołowej.

Skierowanie pracownika do wykonywania innej pracy

Pracodawca może powierzyć pracownikowi wykonywanie pracy innego rodzaju niż wynikająca z nawiązanego stosunku pracy, jeżeli jest to konieczne w związku z usuwaniem skutków powodzi u tego pracodawcy. W takim przypadku pracownik zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia, obliczonego według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego. W takiej sytuacji pracownik zachowuje pełne prawo do wynagrodzenia naliczonego według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego.

Apel Państwowej Inspekcji Pracy

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki skierował apel do pracodawców:

,,W związku z nadzwyczajną sytuacją na terenach objętych powodzią apeluję do pracodawców, by niezależnie od treści przepisów ustawy powodziowej i prawa pracy, w relacji z pracownikami byli elastyczni i z empatią podchodzili do ich potrzeb czy nieobecności w pracy w trudnych dniach”.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 września 2024 r. w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *