Kiedy zleceniobiorca może otrzymać zasiłek chorobowy?

Zasiłek chorobowy jest świadczenie wypłacanym podczas niezdolności do pracy z powodu choroby. Pomimo, że kojarzy się głównie z przywilejem pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, również zleceniobiorcy mogą z niego skorzystać. Aby tak się stało, muszą zostać spełnione pewne warunki. W tym wpisie opiszę kiedy zleceniobiorca może otrzymać zasiłek chorobowy, kto go wypłaca oraz jakie formalności należy spełnić, aby go otrzymać.
- Zasiłek chorobowy zleceniobiorcy – ogólne zasady
- Od kiedy zleceniobiorca nabywa prawo do zasiłku chorobowego?
- Kto wypłaca zasiłek zleceniobiorcy?
- Jakie dokumenty należy przekazać do ZUS aby otrzymać wypłatę zasiłku chorobowego?
Zasiłek chorobowy zleceniobiorcy – ogólne zasady
Prawo do zasiłku chorobowego zyskuje zleceniobiorca objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Aby zleceniobiorca mógł przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego musi wypełnić pisemny wniosek i przekazać do zleceniodawcy. W praktyce, zleceniobiorca przed rozpoczęciem wykonywania czynności w ramach umowy zlecenie, powinien otrzymać od zleceniodawcy do wypełnienia oświadczenie do umowy zlecenie i to właśnie w tym oświadczeniu zleceniobiorca powinien zaznaczyć chęć przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Na podstawie wypełnionego oświadczenia, zleceniodawca zgłasza zleceniobiorcę do ZUS w terminie do 7 dni od rozpoczęcia wykonywania czynności w ramach umowy zlecenie.
Ważne: Ale przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, zleceniobiorca musi podlegać pod obowiązkowe ubezpieczenia społeczne.
Od kiedy zleceniobiorca nabywa prawo do zasiłku chorobowego?
Co do zasady, prawo do zasiłku chorobowego, zleceniobiorca nabywa po okresie wyczekiwania trwającym 90 dni nieprzerwanego okresu ubezpieczenia. Jednak nie zawsze zleceniobiorca musi czekać 90 dni aby nabyć prawo do zasiłku chorobowego.
Od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego prawo do zasiłku chorobowego przysługuj:
- absolwentom szkół lub uczelni lub osobom, które zakończyły kształcenie w szkole doktorskiej, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów, lub zakończenia kształcenia w szkole doktorskiej,
- jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
- ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego,
- posłom i senatorom, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji,
Dodatkowo, jeśli zleceniobiorca podlegał pod ubezpieczenie chorobowe przed rozpoczęciem wykonywania zlecenia, a przerwa między ubezpieczeniami nie wynosiła więcej niż 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym lub urlopem bezpłatnym, czy odbywaniu czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego – okres oczekiwania nie obowiązuje. Oznacza to, że zleceniobiorca jest uprawniony do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia podlegania pod dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku zasiłku macierzyńskiego lub opiekuńczego – okres wyczekiwania nie obowiązuje.
Kto wypłaca zasiłek zleceniobiorcy?
Zgodnie z art. 61 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, prawo do zasiłków określonych w ustawie i ich wysokość ustalają oraz zasiłki te wypłacają:
- płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych,
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych,
Liczbę w/w ubezpieczonych ustala się według stanu na dzień 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego, a w stosunku do płatników składek, którzy na ten dzień nie zgłaszali nikogo do ubezpieczenia chorobowego – według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonali takiego zgłoszenia.
Oznacza to, że w zależności od tego, kto jest płatnikiem składek, zasiłek chorobowy zleceniobiorcy wypłaca albo zleceniodawca albo ZUS.
Ważne: Jeśli zleceniodawca nie jest płatnikiem składek, zasiłek chorobowy wypłaca ZUS od pierwszego dnia niezdolności do pracy zleceniobiorcy.
Jakie dokumenty należy przekazać do ZUS aby otrzymać wypłatę zasiłku chorobowego?
Aby zleceniobiorca otrzymał zasiłek musi przede wszystkim otrzymać zwolnienie lekarskie wystawione przez lekarza o czasowej niezdolności do pracy. Jeśli płatnikiem zasiłków jest ZUS, wówczas zleceniodawca jest zobowiązany do przekazania do ZUS wypełnionego formularza Z-3a na podstawie którego ZUS oblicza wysokość przysługującego zasiłku chorobowego i go wypłaca.
Podstawa prawna:
Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa