Jak wypowiedzieć umowę zlecenie?

Umowy cywilnoprawne to rozwiązanie, które cieszy się ogromną popularnością na rynku pracy.  Takie umowy cechują się dużą elastycznością, co sprawia, że są atrakcyjną formą współpracy dla obu stron. Jednak pomimo dużej ilości zalet, umowy cywilnoprawne znaczenie się różnią od umów o pracę, zwłaszcza w aspekcie zakończenia współpracy. W tym wpisie omówię w jaki sposób można wypowiedzieć umowę cywilnoprawną, jakie sankcje przewiduje prawo za zerwanie umowy cywilnoprawnej oraz jak liczyć okres wypowiedzenie umów cywilnoprawnych.
 

Ogólna zasada wypowiadania umów cywilnoprawnych

Wypowiedzenie umowy zlecenie to proces, który został uregulowany w art. 746 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym, umowę zlecenie można wypowiedzieć w każdym czasie, przez każdą ze stron. W sytuacji gdy umowa zlecenie zostaje wypowiedziana na wniosek zleceniodawcy, należy pamiętać o dwóch kluczowych kwestiach:

  • zleceniodawca jest zobowiązany do zwrotu wydatków, które zleceniobiorca poczynił w celu należytego wykonania zlecenia,
  • w przypadku wykonywania odpłatnego zlecenia, zleceniodawca zobowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.

Zgodnie z powyższym, gdy wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powód, w wyniku czego zleceniobiorca poniósł szkodę, zleceniodawca powinien wypłacić odszkodowanie.

W sytuacji gdy umowa zlecenie zostanie wypowiedziana przez zleceniobiorcę, powstaje analogiczna sytuacja jak w przypadku wypowiedzenia z inicjatywy zleceniodawcy. Zleceniobiorca wykonujący czynności odpłatne, który wypowiedział umowę zlecenie bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.

W jaki sposób można wypowiedzieć umowę zlecenie

Zgodnie z przyjętą praktyką, możliwość wypowiedzenia umowy zlecenie została uregulowana w Kodeksie cywilnym, jednak kluczowe są również zapisy, jakie zostały w niej zawarte. Zgodnie z art. 3531 Kodeksu cywilnego strony zawierające umowę mogą ułożyć swobodnie stosunek prawny, według swojego uznania. Oznacza to, że jeśli w umowie zawarto zapis o rozwiązaniu umowy np. z zachowaniem 14-dniowego okresu wypowiedzenia, to w taki sposób można ją rozwiązać.

Na podstawie art. 746 Kodeksu cywilnego można wyszczególnić trzy sposoby wypowiedzenia umowy zlecenie:

  • w każdym czasie i przez każdą ze stron, jednak należy pamiętać o ewentualnym zrekompensowaniu szkody, w zależności od tego, kto był inicjatorem wypowiedzenia,
  • z zachowaniem okresy wypowiedzenia, o ile taka możliwość została określona w umowie,
  • za porozumieniem stron.

Ważne: Nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów.

Odszkodowanie w razie wypowiedzenia umowy zlecenie

W sytuacji, gdy któraś ze stron łączącego ich stosunku w skutego wypowiedzenia umowy zlecenie poniosła szkodę i jest w stanie to udowodnić, strona inicjująca wypowiedzenie jest zobowiązana do naprawienia szkody. Oznacza to, że strona inicjująca wypowiedzenie umowy ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą, o ile wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu. Przepisy jednak w żaden sposób nie określają co może stanowić ważny powód. W przypadku sporu dochodzonego na drodze postępowania cywilnego do Sądu będzie należeć ocena zaistniałej sytuacja.

Jak liczyć okres wypowiedzenia umowy zlecenie

Sposób jaki należy przyjąć przy określeniu okresu wypowiedzenia umów cywilnoprawnych został uregulowany w Kodeksie cywilnym. Należy rozgraniczyć dwa sposoby w zależności od zapisów umowy. Zgodnie z art. 111 Kodeksu cywilnego jeśli w umowie zapis o okresie wypowiedzenia został podany w dniach, wówczas termin wypowiedzenia liczy się od dnia następującego po złożeniu wypowiedzenia przez którąś ze storn. Natomiast zgodnie z art. 112 Kodeksu cywilnego jeśli termin wypowiedzenia został określony w tygodniach albo miesiącach to kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było w ostatnim dniu tego miesiąca. Oznacza to, że jeśli umowa zlecenie została wypowiedziana z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia, a jej złożenie nastąpiło 20 dnia miesiąca, to okres wypowiedzenia upłynie z dniem 20 kolejnego miesiąca.

Ważne: Zgodnie z art.115 Kodeksu cywilnego jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.

Podstawa prawna:

art. 746 Kodeksu cywilnego
art. 3531 Kodeksu cywilnego
art. 111 Kodeksu cywilnego
art. 112 Kodeksu cywilnego
art. 115 Kodeksu cywilnego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *