Dlaczego wynagrodzenie wypłacone po ustaniu stosunku pracy jest niższe?

Wynagrodzenie wypłacone po ustaniu stosunku pracy to temat, który bardzo często nurtuje pracowników. W momencie otrzymania wynagrodzenia za pracę, niejednokrotnie okazuje się, że wynagrodzenie jest niższe, niż dotychczas otrzymywane wynagrodzenie zasadnicze. W praktyce, często pracownicy zwracają się do pracodawcy z pytaniem o wyjaśnienie tej sytuacji, ponieważ obawiają się, że ich wynagrodzenie zostało naliczone nieprawidłowo. W tym wpisie omówię dlaczego wynagrodzenie wypłacone po ustaniu stosunku pracy jest niższe, w jaki sposób pracownik może otrzymać pomniejszoną różnicę wynagrodzenia oraz co zrobić, aby pracodawca pomimo ustania stosunku pracy wypłacił takie samo wynagrodzenie zasadnicze jak dotychczas.

Wypłata wynagrodzenie po ustaniu stosunku pracy

Gdy dochodzi do zakończenia stosunku prawnego, łączącego pracownika z pracodawcą, po stronie pracodawcy powstaje szereg zobowiązań, które musi wykonać, względem już byłego pracownika. Mowa tutaj m.in. o wydaniu świadectwa pracy, wyrejestrowaniu z ZUS, czy  wypłacie wynagrodzenia bądź ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowe.

W sytuacji, gdy wynagrodzenie zostanie wypłacone po ustaniu stosunku pracy, pracodawca przy sporządzaniu listy płac, nie może zastosować oświadczeń i wniosków, złożonych przez pracownika podczas trwania zatrudnienia, np.: wniosku o zastosowanie podwyższonego kosztu uzyskania przychodu, oświadczenia o zamiarze wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub z dzieckiem, wniosku o pomniejszenie zaliczki na PIT, itp. Wynika to wprost z art. 31a ust. 7 ustawy o PIT.  Oznacza to, że ostatnie wynagrodzenie otrzymane przez pracownika, nie będzie obejmować wcześniej stosowanych pomniejszeń. Taki pogląd wyraził Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 18 ma 2022 (sygn.:0112-KDIL2-1.4011.199.2022.1.AMN):

,,(…) wszystkie oświadczenia, o których mowa we wniosku są ważne tylko w czasie trwania zatrudnienia. Z chwilą ustania umowy o pracę czy umowy cywilno-prawnej automatycznie tracą one ważność. Tym samym w przedmiotowej sprawie przekazując Wypłaty po dniu rozwiązania umowy o pracę (i ustania stosunku pracy) lub rozwiązania umowy cywilno-prawnej pobierając zaliczkę na podatek dochodowy, nie są Państwo zobowiązani uwzględniać Oświadczeń złożonych przez pracownika/zleceniobiorcę w trakcie trwania umowy o pracę /umowy zlecenia”.

W jaki sposób pracownik może otrzymać pomniejszoną różnicę wynagrodzenia?

W sytuacji, gdy wynagrodzenie wypłacone po ustaniu stosunku pracy jest niższe (z w/w powodów) nie oznacza to, że pracownik utracił możliwość odzyskania tych pieniędzy. Brak zastosowania w wynagrodzeniu wypłaconym po ustaniu stosunku pracy złożonych przez pracownika wniosków, pracownik będzie mógł rozliczyć w zeznaniu podatkowym za dany rok.

Co zrobić, aby pracodawca pomimo ustania stosunku pracy wypłacił takie samo wynagrodzenie zasadnicze jak dotychczas?

Chociaż wydawać by się mogło, że w sytuacji, gdy doszło do ustania stosunku pracy, pomimo jasno sprecyzowanych przepisów odnośnie nie stosowania wniosków i oświadczeń złożonych przez pracownika podczas trwania zatrudnienia, wpływających na jego wysokość, nie ma możliwości aby pracodawca mimo wszystko je zastosował, to zgodnie z treścią wydanej przez Ministerstwo Finansów interpretacji indywidualnej z dnia 23 marca 2023 r. (sygn.: 0114-KDIP3-2.4011.1095.2022.2.MN):

,,Sam fakt ustania stosunku prawnego pomiędzy stronami danej umowy nie powoduje, że strony tego stosunku przestają być w relacji płatnik – podatnik. Literalne brzmienie przepisu nie wyklucza możliwości składania wniosków i oświadczeń po ustaniu stosunku prawnego będących podstawą wypłaty podatnikowi należnych mu świadczeń. Wobec powyższego – po ustaniu danego stosunku prawnego – podatnik nie traci uprawnień do złożenia płatnikowi oświadczeń i wniosków, które mogłyby mieć wpływ na obliczenie zaliczki na podatek dochodowy od świadczeń dokonywanych po ustaniu ww. stosunku.

Oznacza to, że po mimo zakończenia stosunku pracy, były pracownik ma możliwość złożenia ponownie oświadczeń i wniosków uprawniających pracodawcę do zastosowania pomniejszeń, stosowanych podczas trwania zatrudnienia.
 

Podstawa prawna:

art. 31a ust. 7 ustawy o PIT
Interpretacja indywidualna sygn.:0112-KDIL2-1.4011.199.2022.1.AMN
Interpretacja indywidualna sygn.: 0114-KDIP3-2.4011.1095.2022.2.MN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *