Czy zleceniobiorca może otrzymać świadectwo pracy?

Świadectwo pracy jest jednym z kluczowych dokumentów potwierdzającym przebieg dotychczasowego zatrudnienie pracownika. Zawiera szereg informacji, które uprawniają pracownika do korzystania z różnych świadczeń i przywilejów, takich jak wyższy wymiar urlopu wypoczynkowego, czy uprawnienia do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku na początku zatrudnienie (okres wyczekiwania). W tym wpisie odpowiem na pytanie, czy zleceniobiorca może otrzymać świadectwo pracy oraz jakie dokumenty może wystawić zleceniodawca aby potwierdzić wykonywanie czynności w ramach umowy zlecenie.
- Świadectwo pracy – podstawowe informację
- Czy zleceniobiorca może otrzymać świadectwo pracy?
- W jaki sposób zleceniobiorca może potwierdzić pracę na umowie zlecenie?
- Wzór do pobrania: ZAŚWIADCZENIE O WYKONYWANIU PRACY NA PODSTAWIE UMOWY ZLECENIE
- Co zrobić jeśli zleceniodawca nie chce wystawić zaświadczenia?
- Wyjątek w którym zleceniobiorca może otrzymać świadectwo pracy
Świadectwo pracy – podstawowe informację
Świadectwo pracy jest dokumentem, który wystawia pracodawca po zakończeniu stosunku pracy. Treść, wzór, sposób wydania, sposób wypełnienia i ogólny charakter tego dokumentu został uregulowany w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy I Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy oraz w art. 97-99 Kodeksu pracy. W jego treści pracodawca podaje kluczowe informację, tj.: okres wykonywanej pracy, zajmowane stanowiska, podstawę prawną zakończenia zatrudnienia, ilość wykorzystanego urlopu wypoczynkowego, czy korzystanie z uprawnień rodzicielskich. Co do zasady pracodawca powinien wydać świadectwo pracy w ciągu 7 dni od ustania stosunku pracy.
Czy zleceniobiorca może otrzymać świadectwo pracy?
Świadectwo pracy zostało uregulowane w Kodeksie pracy, który dotyczy pracowników. Oznacza to, że osoba wykonująca umowę zlecenie nie może otrzymać świadectwa pracy, ponieważ nie jest pracownikiem wd. definicji Kodeksu pracy. Kwestie dotyczące umów cywilnoprawnych zostały uregulowane w Kodeksie cywilnym, jednak w obecnym stanie prawnym, nie ma żadnej regulacji uprawniającej zleceniodawcę do wystawiania świadectw pracy dla zleceniobiorców.
W jaki sposób zleceniobiorca może potwierdzić pracę na umowie zlecenie?
W sytuacji, gdy dochodzi do zakończenia wykonywania umowy zlecenie, zleceniobiorca może skierować wniosek do zleceniodawcy o wydanie zaświadczenia potwierdzającego wykonywanie pracy w ramach tej umowy. Obecnie, nigdzie nie zostało sprecyzowane jak powinno wyglądać takie zaświadczenie, jednak ważne, aby znalazły się na nim najważniejsze informacje, tj.:
- dane zleceniobiorcy,
- okres trwania zlecenia,
- wysokość wypłaconego wynagrodzenia,
- wysokość odprowadzanych składek na ubezpieczenia.
W sytuacji, gdy zleceniobiorca kieruje wniosek o wydanie zaświadczenia w celu uzyskania zasiłku dla bezrobotnych należy również podać wyszczególnione kwoty odprowadzanych składek ZUS.
Wzór zaświadczenia do pobrania w wersji Word:
Co zrobić jeśli zleceniodawca nie chce wystawić zaświadczenia?
W obecnym stanie prawnym nie ma regulacji nakazującej zleceniodawcy wystawienie takiego zaświadczenia. Jednak mając na uwadze przestrzeganie zasad współżycia społecznego, zleceniodawca co do zasady powinien wydać takie zaświadczenie. Jeśli jednak z równych powodów nie chce tego zrobić, zleceniobiorcy pozostaje posłużenie się dokumentami potwierdzającymi wykonywane czynności w ramach umowy zlecenia, tj.: umowa zlecenie lub rachunkami do umowy zlecenia.
Wyjątek w którym zleceniobiorca może otrzymać świadectwo pracy
Zleceniobiorca może otrzymać świadectwo pracy w sytuacji, gdy na podstawie wyroku Sądu doszło do ustalenia istnienia stosunku pracy w ramach wykonywanej umowy zlecenie. Aby jednak Sąd wydał taki wyrok musi dojść do wykonywania umowy zlecenie na warunkach opisanych w art. 22 § 1 Kodeksu pracy, czyli przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Oznacza to, że jeśli zleceniobiorca wykonuje umowę zlecenie pod kierownictwem zleceniodawcy, w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym i otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie, może zachodzić wątpliwość, czy nie doszło do zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną.