Zajęcia wynagrodzenia przez komornika – obowiązki pracodawcy [darmowy wzór odpowiedzi na pismo]

Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje w których firma odbiera list z zajęciem wynagrodzenia jednego z pracowników w drodze egzekucji komorniczej. W takiej sytuacji na pracodawcy ciąży szereg obowiązków wynikających z przepisów prawa, a nie wywiązanie się z nich może skutkować konsekwencjami prawnym i finansowym, nie tylko dla pracodawcy, ale również pracowników odpowiedzialnych za przekazywanie informacji. W tym wpisie omówię jakie obowiązki ciążą na pracodawcy, który otrzymał zawiadomienie o zajęciu wynagrodzenia pracownika, jakiego rodzaju potrącenia mogą być egzekwowane przez komornika oraz co grozi za niewywiązanie się z tych obowiązków.
- Obowiązki pracodawcy po otrzymaniu zawiadomienia o zajęciu wynagrodzenia pracownika
- WZÓR ODPOWIEDZI NA PISMO DO KOMORNIKA
- Jakiego rodzaju potrącenia mogą być egzekwowane przez komornika?
- Co grozi pracodawca za niewywiązanie się z obowiązków względem komornika?
Obowiązki pracodawcy po otrzymaniu zawiadomienia o zajęciu wynagrodzenia pracownika
Zgodnie z art. 882 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego przy zajęciu wynagrodzenia komornik listownie zawiadamia pracodawcę o powstałym zajęciu danego pracownika, wzywając tym samym pracodawcę do udzielenia informacji dotyczących:
- zarobków za okres ostatnich trzech miesięcy poprzedzających zajęcie, za każdy miesiąc oddzielnie, zestawienie periodycznego wynagrodzenia dłużnika za pracę oraz oddzielnie jego dochodu z wszelkich innych tytułów,
- w jakiej kwocie i terminie będzie terminach zajęte wynagrodzenie będzie przekazywane wierzycielowi,
- w razie istnienia przeszkód do wypłacenia wynagrodzenia za pracę złożył oświadczenie o rodzaju tych przeszkód, a w szczególności podał, czy inne osoby roszczą sobie prawa, czy i w jakim sądzie toczy się sprawa o zajęte wynagrodzenie i czy oraz o jakie roszczenia została skierowana do zajętego wynagrodzenia egzekucja przez innych wierzycieli.
Odpowiedz na pismo z w/w informacjami należy udzielić w ciągu tygodnia od dnia otrzymania zawiadomienia o zajęciu. Dodatkowo, pracodawca jest każdorazowo zobowiązany do niezwłocznego poinformowania komornika oraz wierzyciela o zmianie w/w okoliczności.
Ważne: Zajęcie jest dokonane z chwilą doręczenia wezwania dłużnikowi zajętej wierzytelności.
Przy sporządzaniu odpowiedzi na pismo komornicze, należy mieć na uwadze art. 871 Kodeksu pracy, który reguluje kwoty wolne od potrąceń, tj.:
- minimalnego wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
- 75% wynagrodzenia minimalnego – przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,
- 90% wynagrodzenia minimalnego – przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 (kary porządkowe),
Ważne: Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty minimalnego wynagrodzenia ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.
Jakiego rodzaju potrącenia mogą być egzekwowane przez komornika?
Katalog rodzaju potrąceń do których pracodawca jest zobowiązany się zastosować został uregulowany w art. 87 Kodeksu pracy i jest zamknięty. Zgodnie z jego brzmieniem, podlegać potrąceniu mogą tylko:
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;
- zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi;
- kary pieniężne przewidziane w art. 108 Kodeksu pracy.
Co grozi pracodawca za niewywiązanie się z obowiązków względem komornika?
W sytuacji, gdy pracodawca nie wywiąże się z ciążących na nim obowiązków, komornik wymierza grzywnę w wysokości do pięciu tysięcy złotych. Jeżeli pracodawcą nie jest osoba fizyczna, grzywnie podlega pracownik lub wspólnik odpowiedzialny za wykonanie takiej czynności, a w razie niewyznaczenia takiego pracownika lub niemożności jego ustalenia – osoby uprawnione do reprezentowania pracodawcy. Jeżeli pracodawcą jest spółka cywilna, grzywnie podlega którykolwiek ze wspólników.
Należy też pamiętać, że karze grzywny podlega również pracodawca, który naruszył obowiązki wynikające z zajęcia bądź złożył oświadczenie niezgodne z prawdą lub dokonał wypłaty zajętej części wynagrodzenia dłużnikowi.
Ważne: Grzywna jest powtarzana, jeżeli pracodawca nadal uchyla się od wykonania tych czynności w dodatkowo wyznaczonym terminie.
Podstawa prawna:
art. 882 Kodeksu postępowania cywilnego
art. 871 Kodeksu pracy