Dłuższy  urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i dzieci wymagających dodatkowej hospitalizacji po narodzinach

Rada Magistrów w dniu 29 października 2024 r. przyjęła projekt ustawy o wprowadzeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków oraz dzieci urodzonym zgodnie z ustalonym terminem, ale potrzebującym dłuższej hospitalizacji po narodzinach. W tym wpisie omówię na jakich zasadach będzie przyznawany dodatkowy urlop macierzyński, jaki będzie wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego oraz w jakiej kwocie będzie wypłacany zasiłek.

Zasady przyznawania uzupełniającego urlopu macierzyńskiego

Uzupełniający urlop macierzyński będzie przeznaczony dla pracujących rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji. Będzie wykorzystany w jednej części, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Urlop będzie udzielany na wniosek. Oznacza to, że rodzice sami mogą zdecydować, czy chcą z niego skorzystać.

Ważne: Uzupełniający urlop macierzyński obowiązuje również rodziców przysposabiających dziecko i rodziny zastępcze.

Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego

Wymiar dodatkowego  urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni, w zależności od okresu hospitalizacji dziecka, tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko lub masy urodzeniowej dziecka, zgodnie z założeniem:

  • pracowników-rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000g w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15 tygodnia po porodzie – maksymalnie 15 tygodni,
  • pracowników-rodziców dzieci urodzonych po ukończeniu 28. tygodnia ciąży a przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową większą niż 1000g w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8 tygodnia po porodzie – maksymalnie 8 tygodni,
  • pracowników-rodziców dzieci urodzonych po ukończeniu 37. tygodnia ciąży, których dziecko będzie wymagało hospitalizacji, pod warunkiem, że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie – maksymalnie 8 tygodni po spełnieniu ww. warunków.

Oznacza to, że aby pracownik mógł skorzystać z uzupełniającego urlop macierzyńskiego dziecko musi być hospitalizowane w okresie od 5 do 28 dnia po porodzie przynajmniej przez 2 kolejne dni. Jeżeli hospitalizacja nastąpi 29 dnia od porodu, a dziecko wyszło ze szpitala po 3 dniach od porodu, pracownik nie będzie miał prawa do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego.

Ważne: Przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego okresy pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8 tygodnia lub 15 tygodnia po porodzie będą się sumowały, a niepełny tydzień zostanie zaokrąglony w górę do pełnego tygodnia. Regulacja ta uwzględnia przerwy pomiędzy kolejnymi hospitalizacjami dziecka.

W jakiej kwocie będzie przysługiwał zasiłek za uzupełniający urlop macierzyński

Zasiłek za okres korzystania z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wypłacany w wysokości 100% podstawy zasiłku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *