Praca w dniu otrzymania zwolnienia lekarskiego – jak naliczyć wynagrodzenie pracownika?

Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje w których pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie obejmujące dzień w którym wstawił się do pracy i pomimo choroby ją wykonywał. Pracodawca musi zmierzyć się z problematyk prawidłowego naliczenia wynagrodzenia za okres świadczonej pracy oraz za okres zwolnienia lekarskiego. W tym wpisie omówię w jaki sposób pracodawca powinien wypłacić wynagrodzenia za dzień w którym pracownik świadczył pracę mimo otrzymanego zwolnienia lekarskiego oraz jak należy postąpić w sytuacji, gdy pracownik przepracował tylko część dnia i otrzymał zwolnienie lekarskie.

Praca w dniu otrzymania zwolnienia lekarskiego

W sytuacji, gdy pracownik wstawił się do pracy i świadczył pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, a następnie po zakończeniu pracy udał się do lekarza w wyniku czego otrzymał zwolnienie lekarskie opiewające na ten dzień, zachodzi uzasadniona obawa jak należy prawidłowo należy wyliczyć wynagrodzenie pracownika.

Otóż pracodawca powinien wypłacić wynagrodzenie za dzień świadczonej pracy, nawet pomimo otrzymania zwolnienia lekarskiego przez pracownika, a od dnia następnego, gdy pracownik nie świadczy już pracy, naliczyć wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Wynika to wprost z art. 12 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia. Należy jednak pamiętać, że okresy te wlicza się do okresu zasiłkowego.

Przepracowana część dnia, a zwolnienie lekarskie

W sytuacji gdy pracownik wstawił się do pracy, a następnie źle się poczuł i udał się do lekarza nie wypracowując pełnej dniówki, a otrzymane zwolnienie lekarskie obejmuje ten dzień, zachodzi uzasadniona obawa, jak prawidłowo naliczyć listę płac takiego pracownika. Przepisy w żaden sposób nie regulują tej kwestii, jednak w praktyce przyjęły się trzy sposoby naliczenia takiego wynagrodzenia.

Pierwszy sposób wskazuje, że należy wypłacić wynagrodzenie za przepracowany część dnia oraz wynagrodzenie chorobowe/zasiłek w pełnej wysokości za ten dzień, według zasady 1/30. Takie stanowisko wyraził ZUS w piśmie z dnia 4 sierpnia 2010 r. w sprawie możliwości wypłacenia zasiłku chorobowego proporcjonalnie za część dnia (Znak: 992800/6000/91/2010/SKn/1):

,,(…) pracownik po przepracowaniu części dnia udał się do lekarza. Lekarz wystawił zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby rozpoczynającej się od tego samego dnia. W świetle obowiązujących norm prawa pracy, określonych w art. 80 Kodeksu pracy, wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za pracę wykonaną. Na podstawie art. 84 K.p.pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia. Zgodnie z brzmieniem art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77 poz. 512), zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia. Okresy te wlicza się do okresu zasiłkowego. W przedstawionym przypadku, zgodnie z art. 80 Kodeksu pracy pracownik otrzymał wynagrodzenie za pracę (za przepracowaną część dnia). W związku z tym, jest to wynagrodzenie za pracę, nie można uznać, że jest to wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy. Ponadto przepisy powołanej ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. nie przewidują możliwości wypłaty zasiłku chorobowego za część dnia, na który została orzeczona niezdolność do pracy z powodu choroby.”

Drugim rozwiązaniem jest wypłata wynagrodzenia/zasiłku chorobowego za cały dzień, pomimo świadczonej pracy przez część dnia. Wynika to z faktu, iż świadczenie chorobowe przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy. Ponadto w obecnym stanie prawnym nie ma możliwości podzielenia wynagrodzenia chorobowego/zasiłku na część dnia ani godziny.

Trzecie rozwiązanie to wypłacenie pełnego wynagrodzenia za ten dzień, zgodnie z obowiązującym pracownika harmonogramem czasu pracy. Jednak takie rozwiązanie stanowi dobrą wole pracodawcy. Zgodnie z przepisami, wynagrodzenie przysługuje za faktycznie wykonaną pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *