Czy za święto przypadające w sobotę przysługuje dodatkowy dzień wolny?

Temat dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające w sobotę budzi wiele pytań i kontrowersji. Dodatkowy dzień wolny jest bardzo atrakcyjną wizją dla pracowników, jednak czy należy się każdemu pracownikowi? W tym artykule omówię na jakich zasadach przysługuje dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę oraz odpowiem na pytania w jakim terminie pracodawca musi udzielić pracownikowi dodatkowego dnia wolnego oraz kiedy dodatkowy dzień wolny nie należy się pracownikowi.

Święto przypadające w sobotę – ogólne zasady

Zasady ustalenia wymiaru czasu pracy zostały uregulowane w art. 130 Kodeksu pracy, zgodnie z którym, obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, zgodnie z art. 129 Kodeksu pracy oblicza się następująco:

  • mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
  • dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

Ważne: Zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Oznacza to, że każde święto przypadające w innym dniu niż niedziela wpływa na obniżenie normatywu czasu pracy do przepracowania w danym miesiącu, a jeśli święto przypada w sobotę, pracodawca co do zasady jest zobowiązany udzielić dodatkowego dnia wolnego pracownikowi.

Przykład: W 2025 r. Święto Konstytucji 3 Maja przypada w sobotę. Oznacza to, że pracownicy dla których soboty są dniami wolnymi od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, mają prawo do dodatkowego dnia wolnego.

Więcej o dniach wolnych od pracy w 2025 r. przeczytasz tutaj:

W jakim terminie pracodawca musi udzielić dodatkowego dnia wolnego?

Pracodawca powinien udzielić dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające w sobotę najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego przyjętego w danej firmie. Oznacza to, że jeśli u pracodawcy został przyjęty miesięczny okres rozliczeniowy to do końca miesiąca kalendarzowego w którym wystąpiło święto należy udzielić dnia wolnego pracownikowi. W praktyce najczęściej pracodawca wyznacza odgórnie dzień wolny dla całego zakładu pracy.

W sytuacji gdy pracodawca nie udzieli dnia wolnego przysługującego pracownikowi z w/w tytułu, dopuszcza się naruszenia przepisów Kodeksu pracy, narażając się tym samym na grzywnę w wysokości od 1 000 zł do 30 000 zł.

Ważne: Pracownik powinien wypisać wniosek urlopowy za dzień, który odebrał z tytułu święta przypadającego w sobotę.

Pobierz wniosek w wersji Word:

Komu nie przysługuje dzień wolny za święto przypadające w sobotę?

Chociaż mogłoby się zdawać, że dodatkowy dzień wolny przysługuje każdemu pracownikowi, od tej zasady istnieją wyjątki. Mowa tu o dwóch grupach pracowników:

  • pracujących której niż 5 dni w tygodniu, np.: pracownik zatrudniony na 1/2 etatu, pracujący 3 dni w tygodniu,
  • dla których sobota jest dniem pracującym, wynikającym z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pacy.
Podstawa prawna: 

art. 130 Kodeksu pracy
art. 129 Kodeksu pracy
art. 281 Kodeksu pracy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *